Image default
Start » amerykańskie eksperymenty z patogenami na Ukrainie
świat

amerykańskie eksperymenty z patogenami na Ukrainie

Eksperymenty z patogenami na Ukrainie

Ujawniono dowody na to, że Kijów nakazał kilku laboratoriom biologicznym, które otrzymały fundusze z USA, zniszczyć próbki niebezpiecznych patogenów. Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że ma dowody na to, iż te laboratoria pracowały nad bronią biologiczną skierowaną przeciwko określonym grupom etnicznym. Zarówno Kijów, jak i Waszyngton temu zaprzeczają.
Rząd USA przez pewien czas unikał pytań o finansowanie biolaboratoriów na Ukrainie, aż 8 marca podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland przyznała, że Waszyngton rzeczywiście udzielał pomocy tym laboratoriom (ale nadal unikała potwierdzenia oskarżeń Rosji, że Kijów rozwijał w nich broń biologiczną). Nie jest jasne, co tak długo zajęło USA – zwłaszcza że wiedziały one doskonale o co najmniej jednym takim laboratorium od ponad dekady.
Dzięki pracy Centrum Przeciwdziałania Rozprzestrzenianiu Broni przez Siły Zbrojne USA zachował się wycinek medialny z 17 czerwca 2010 r., mówiący o tym, jak ówczesny senator USA Richard Lugar „z aplauzem przyjął otwarcie Tymczasowego Centralnego Laboratorium Referencyjnego (ICRL) w Odessie na Ukrainie”.

Artykuł opublikowany na stronie BioPrepWatch.com 17 czerwca 2010 r. i zachowany przez Centrum Przeciwdziałania Rozprzestrzenianiu Broni przez Siły Zbrojne USA,

https://media.defense.gov/2019/Aug/02/2002165966/-1/-1/0/CPC%20OUTREACH%20818.PDF

Według artykułu, opublikowanego pierwotnie przez BioPrepWatch.com (i zachowanego jedynie w archiwach internetowych oraz w wycinkach Centrum Przeciwdziałania Rozprzestrzenianiu Broni Masowego Rażenia), obiekt ten był laboratorium o trzecim poziomie bezpieczeństwa biologicznego – co oznacza, że był wyposażony w sprzęt umożliwiający pracę z najgroźniejszymi patogenami na Ziemi, takimi jak wąglik i gorączka Q. W artykule cytuje się zmarłego senatora, że zostało ono zaprojektowane specjalnie do badań nad tymi patogenami.

„Stała współpraca partnerów Nunn-Lugar przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich ludzi przed bronią masowego rażenia i potencjalnym użyciem jej przez terrorystów, a także do postępu w zapobieganiu pandemiom i konsekwencjom dla zdrowia publicznego” – powiedział wówczas Lugar.
Co więcej, rozmowy na temat utworzenia ICRL na Ukrainie sięgają jeszcze dalej – do 2005 r., zgodnie z archiwalnym wydaniem Nunn-Lugar Report z sierpnia tego samego roku. Wówczas Lugar i (wówczas) kolega senator Barack Obama koordynowali z władzami ukraińskimi działania mające na celu zbadanie i pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się ptasiej grypy. Przypadkowo ptasia grypa była jednym z patogenów, które kijowskie laboratoria badały w kontekście potencjalnego rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów poprzez migrację ptaków z Ukrainy do Rosji – wynika z ustaleń rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Zrzut ekranu zarchiwizowanego raportu Nunn-Lugar z sierpnia 2005 r.
https://media.nti.org/pdfs/148_2.pdf

Ostatecznie Ukraina podpisała porozumienie z USA na mocy ustawy Nunn-Lugar Act, która miała na celu usunięcie broni masowego rażenia z państw byłego ZSRR, i zgodziła się na budowę na swoim terytorium nowoczesnego laboratorium do obsługi i badania niebezpiecznych patogenów.
Victoria Nuland, mimo że ostatecznie przyznała się do obecności na Ukrainie laboratoriów biologicznych finansowanych przez USA, nie wzięła pod uwagę oskarżeń Rosji o eksperymenty nad modyfikacją niebezpiecznych patogenów i przekształcaniem ich w broń biologiczną. Jednocześnie stwierdziła, że Waszyngton jest „dość zaniepokojony” perspektywą przejęcia tych laboratoriów przez rosyjskie wojsko podczas operacji specjalnej na terytorium Ukrainy.
Dyrektor CIA William Burns stwierdził, że na Ukrainie nie prowadzi się badań nad niebezpiecznymi patogenami, które mogłyby zostać wykorzystane w broni biologicznej. Odrzucił oświadczenia rosyjskich wojskowych jako „propagandę” i możliwy pretekst do przeprowadzenia „operacji fałszywej flagi”. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia wezwała Ukrainę do zniszczenia niebezpiecznych patogenów znajdujących się w jej laboratoriach, powołując się na konieczność zapobieżenia ich „przypadkowemu lub celowemu uwolnieniu”.

25 kwietnia
Urzędnik USA: Rosyjska inwazja na Ukrainę grozi uwolnieniem niebezpiecznych patogenów

Rosyjska inwazja na Ukrainę może zagrozić sieci powiązanych z USA laboratoriów na Ukrainie, które pracują nad niebezpiecznymi patogenami – powiedział Robert Pope, dyrektor Cooperative Threat Reduction Program, 30-letniego programu Departamentu Obrony, który pomógł zabezpieczyć broń masowego rażenia byłego Związku Radzieckiego i skierować dawne obiekty i naukowców zajmujących się bronią biologiczną do działań pokojowych.

Jak powiedział Pope, Stany Zjednoczone nie utrzymują obiektów z bronią biologiczną, ale wojna może zagrozić zbiorom patogenów na Ukrainie.

„Powiedziałbym, że w każdym obiekcie, w którym pracowaliśmy, mamy pewność, że dopóki jest włączone zasilanie elektryczne, a w obiekcie pracują przeszkolone przez nas osoby – specjaliści ds. bezpieczeństwa biologicznego – patogeny są bezpieczne i chronione zgodnie z międzynarodowymi standardami” – powiedział Pope. „Jeśli obiekty te zostaną zniszczone w wyniku konfliktu, może się to zmienić”.

Patogeny, z którymi pracują laboratoria Programu Redukcji Zagrożeń, są zazwyczaj zamrażane, aby nie mogły się replikować i stać się zakaźne. Zagrożenie, jakie stanowią patogeny, wzrosłoby, gdyby w budynku zabrakło prądu i doszło do zniszczeń. „Jeśli zabraknie prądu, patogeny w zamrażarkach rozgrzeją się” – mówi. „Jeśli system wentylacyjny zostanie uszkodzony lub sam budynek ulegnie uszkodzeniu, a patogeny o temperaturze otoczenia wydostaną się na zewnątrz, mogą być potencjalnie zakaźne w regionie wokół obiektu”.

Pope powiedział, że patogeny występujące w ukraińskich laboratoriach różnią się w zależności od placówki, ale niektóre z nich można scharakteryzować jako stanowiące zagrożenie w środowisku ukraińskim. Jako przykład podał wirusa afrykańskiego pomoru świń, który jest wysoce zakaźny u świń i od 2012 roku spowodował setki ognisk choroby na Ukrainie. Jak powiedział, w niektórych laboratoriach mogą znajdować się szczepy patogenów pozostałych po radzieckim programie broni biologicznej, przechowywane w zamrażarkach do celów badawczych.

10 marca 2022
Ławrow mówi o gotowości Rosji do kontaktów w celu zakończenia kryzysu ukraińskiego, krytykuje amerykańskie eksperymenty z patogenami

Od rozpoczęcia przez rosyjskie siły zbrojne operacji specjalnej mającej na celu demilitaryzację i denazifikację (banderyzm) Ukrainy Moskwa i Kijów odbyły trzy rundy rozmów na Białorusi. Jak dotąd jedynym porozumieniem, jakie strony osiągnęły, jest otwarcie korytarzy humanitarnych.

Nie ma alternatywy dla rozmów rosyjsko-ukraińskich prowadzonych na Białorusi – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Turcji

„Dzisiejsza rozmowa potwierdziła, że [białoruska] ścieżka [negocjacji] nie ma alternatywy” – powiedział Ławrow.

Zaznaczył, że kwestia negocjacji w sprawie zawieszenia broni nie znalazła się w programie jego dzisiejszych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą.

Minister spraw zagranicznych oświadczył, że Moskwa popiera wszelkie kontakty, które mają na celu zakończenie obecnego kryzysu na Ukrainie. Dodał, że kontakty te muszą mieć „wartość dodaną”, aby Moskwa się na nie zgodziła.

„Działamy w oparciu o założenie, że kontakty te nie będą wykorzystywane do zastąpienia lub zdewaluowania prawdziwej głównej ścieżki negocjacyjnej, która rozwija się na terytorium Białorusi – co nasi koledzy, w większości ukraińscy, robią rutynowo” – powiedział Ławrow.

Ławrow zaznaczył, że prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie mówi „nie” kontaktom, o ile spotkania te nie odbywają się „dla samego spotkania”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński zaproponował wcześniej Putinowi osobiste spotkanie w celu omówienia rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie, którą on i jego zachodni sojusznicy nazywają „inwazją”. Kreml nie potwierdził jeszcze, że takie rozmowy są organizowane, ale kwestia ta została poruszona podczas rozmów Ławrowa z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą w Turcji 10 marca.

Rosyjski minister spraw zagranicznych oświadczył ponadto, że Moskwa chce, aby Ukraina pozostała neutralna i jest gotowa do dyskusji na temat związanych z tym gwarancji bezpieczeństwa – dla Ukrainy, państw europejskich i samej Rosji. Ławrow dodał, że Moskwa chce widzieć Ukrainę jako przyjazne państwo, które nie wydaje zakazów dotyczących języka i kultury rosyjskiej.

Prezydent Władimir Putin 24 lutego wydał rozkaz rozpoczęcia przez rosyjskie wojska operacji specjalnej na Ukrainie, której celem jest demilitaryzacja i de-nazizacja kraju. Putin powiedział, że Moskwa nie ma innego wyjścia, ponieważ Kijów nie realizuje porozumień mińskich, kontynuuje ataki w Donbasie i grozi wycofaniem się z Memorandum Budapesztańskiego, które zapewniało Ukrainie status państwa niejądrowego.

Rosja oburzona działaniami USA w laboratoriach na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja jest „oburzona” eksperymentami, które Pentagon przeprowadził w laboratoriach biologicznych na Ukrainie. Powiedział, że amerykańskie pieniądze zostały wykorzystane do eksperymentów nad niebezpiecznymi patogenami, które potencjalnie mogą być wykorzystane w broni biologicznej.

„Oczywiście, Amerykanie prowadzili swoje działania w głębokiej tajemnicy. Tak samo jak w innych krajach postsowieckich, tworząc swoje wojskowe laboratoria biologiczne tuż przy granicach Federacji Rosyjskiej, a także Chin” – powiedział.

Ławrow powiedział, że obecnie Rosja nie posiada żadnych informacji na temat użycia broni biologicznej przez Ukrainę, ale podkreślił, że eksperymenty prowadzone w finansowanych przez USA biolabach nie były łagodne i miały na celu stworzenie zakazanej broni biologicznej, w tym broni „o podłożu etnicznym„.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało wcześniej kopie dokumentów przejętych przez rosyjskie wojsko, z których wynika, że personel kilku ukraińskich laboratoriów otrzymał polecenie zniszczenia próbek niebezpiecznych patogenów w obawie, że laboratoria te zostaną przejęte przez wojska rosyjskie. Ministerstwo dodało, że laboratoria te były finansowane przez USA i że prowadzono w nich eksperymenty nad takimi patogenami, jak afrykański pomór świń, wąglik i koronawirus nietoperzy – przypuszczalny przodek wirusa COVID-19.

Informacje z oficjalnej strony ambasady USA na Ukrainie:

Program Redukcji Zagrożeń Biologicznych Departamentu Obrony USA współpracuje z krajami partnerskimi w celu przeciwdziałania zagrożeniu wybuchem (celowym, przypadkowym lub naturalnym) najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie.  Program realizuje swoją misję ograniczania zagrożeń biologicznych poprzez rozwój kultury zarządzania ryzykiem biologicznym, międzynarodowe partnerstwa badawcze oraz zwiększanie zdolności partnerów do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego, ochrony biologicznej i nadzoru biologicznego. Priorytetami Programu Redukcji Zagrożeń Biologicznych na Ukrainie są konsolidacja i zabezpieczenie patogenów i toksyn mających znaczenie dla bezpieczeństwa oraz dalsze zapewnianie Ukrainie możliwości wykrywania i zgłaszania ognisk spowodowanych przez niebezpieczne patogeny, zanim staną się one zagrożeniem dla bezpieczeństwa lub stabilności.

Obecnymi podmiotami wykonawczymi Programu Redukcji Zagrożeń Biologicznych na Ukrainie są Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów, Narodowa Akademia Nauk Rolniczych oraz Ministerstwo Obrony.

Pomoc Ministerstwa Obrony (MON) w reagowaniu na COVID-19

Departament Sanitarno-Epidemiologiczny (SED) Dowództwa Medycznego Ministerstwa Obrony Ukrainy otrzymał od DTRA cztery mobilne laboratoria, których celem jest wzmocnienie systemu nadzoru epidemiologicznego w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało oficjalne zarządzenie Gabinetu Ministrów Ukrainy w sprawie rozmieszczenia mobilnych laboratoriów w regionach Kijowa, Lwowa i wschodniej Ukrainy w celu pomocy w reagowaniu na epidemię COVID-19.

11 kwietnia 2020 r. prezydent Zelenskyy odwiedził jednostkę SED w mieście Pokrovskoye w obwodzie donieckim i zapoznał się z możliwościami mobilnych laboratoriów, które mają pomóc wojskowym i cywilom podczas epidemii COVID-19.

Budowa laboratoriów

BTRP zmodernizowało wiele laboratoriów dla Ministerstwa Zdrowia oraz Państwowej Służby Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumenta Ukrainy, osiągając poziom 2 bezpieczeństwa biologicznego. W 2019 roku BTRP zbudował dwa laboratoria dla tej ostatniej instytucji – jedno w Kijowie i jedno w Odessie.

Science Writing Mentorship Program (www.SWMProgramUA.com)

Program Science Writing Mentorship Program (SWMP) został zainicjowany na początku 2016 roku. Ogólnym celem SWMP jest rozwijanie inicjatyw w ramach programu One Health i ograniczanie ryzyka chorób na Ukrainie poprzez skuteczne rozpowszechnianie wyników badań naukowych w laboratoriach wspieranych przez BTRP. Program dąży do poprawy umiejętności pisania prac naukowych przez uczestników, aby dać im możliwość publikowania i zdobywania grantów na projekty.

Sieć Nadzoru Biosurveillance Jedwabnego Szlaku (BNSR)

W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia Ukrainy oraz Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów podpisały memorandum w sprawie przystąpienia do wielonarodowej grupy roboczej, której celem jest wzmocnienie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego i stworzenie sprawnie funkcjonujących sieci nadzoru nad chorobami w regionie Europy Wschodniej, obejmującym Azerbejdżan, Gruzję, Kazachstan i Ukrainę.

https://ua.usembassy.gov/embassy/kyiv/sections-offices/defense-threat-reduction-office/biological-threat-reduction-program/

Sprawa laboratoriów broni biologicznej (i genetycznej?) w ONZ (11 marca 2022)

Rosja poprosiła o spotkanie, aby odnieść się do swoich zarzutów o amerykańską „działalność biologiczną” na Ukrainie – zarzutów, na które nie ma żadnych dowodów i którym zaprzeczają zarówno Waszyngton, jak i Kijów.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział, że Ministerstwo Obrony dysponuje dokumentami, z których wynika, że na Ukrainie znajduje się co najmniej 30 laboratoriów biologicznych, w których przeprowadza się „bardzo niebezpieczne eksperymenty biologiczne” z wykorzystaniem patogenów, a prace te „są prowadzone, finansowane i nadzorowane przez Agencję Obrony i Redukcji Zagrożeń Stanów Zjednoczonych”.

Ukraina posiada sieć laboratoriów biologicznych, które otrzymały fundusze i wsparcie badawcze od USA, ale są one własnością Ukrainy i są częścią inicjatywy o nazwie Program Redukcji Zagrożeń Biologicznych, której celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia śmiertelnych epidemii, zarówno naturalnych, jak i wywołanych przez człowieka. Amerykańskie wysiłki sięgają lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to pracowano nad likwidacją programu broni masowego rażenia w byłym Związku Radzieckim.

Wniosek Rosji o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa wyszedł od jej pierwszego zastępcy ambasadora przy ONZ, Dmitrija Polianskiego. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharova wysunęła takie oskarżenie na początku tygodnia.

 

Zostaw komentarz

ajax-loader