Image default
Start » Kościół Św. Anny – fara – Zdjęcia
Bialafoto

Kościół Św. Anny – fara – Zdjęcia

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej 

Świątynię zbudowano w roku 1525, ale niestety została zagrabiona w 1554 r . przez heretyków – kalwinów.
Po paru latach Kościół z powrotem stał się Domem Bożym – kościołem Rzymsko-Katolickim.

Kościół jest murowany, a ufundował go książę Krzysztof Radziwiłł, Biskup dokonał konsekracji Świątyni w 1572r.

Styl kościoła-  barokowy.

We wnętrzu kościoła można zobaczyć ołtarz główny, barokowy, murowany i marmuryzowany, typowy przykład barokowego potrydenckiego ołtarza z drugiej połowy XVII wieku, w ołtarzu tym są umieszczone są obrazy – nad tabernakulum Ofiarowanie w świątyni, zaś w górnej części ołtarza – Ś. Anna Samotrzecia(1771)

ołtarz główny
ołtarz główny

Poza tym w kościele są 2 boczne ołtarze z 1. połowy XVIII w. z obrazami Przemienienie Pańskie i Św. Józef. Po prawej stronie, w kaplicy Wołłowiczów (Różańcowej) znajduje cudowny obraz Matki Boskiej  z Dzieciątkiem, z XVII w., otoczony licznymi wotami, świadkami wielu Łask. W kaplicy tej możemy podziwiać też zespół XVIII-wiecznych rzeźb stanowiących pozostałość po dawnym bogatym wyposażeniu kaplicy Różańcowej. Po przeciwnej stronie nawy kościoła znajduje się kaplica Radziwiłłowska, a tam obrazy – scena zdjęcia Chrystusa z Krzyża  Opłakiwanie i obraz przedstawiający Świętego Jana Kantego (z 1911r.)

W świątyni znajdują się również XVIII-wieczne konfesjonały, portale, ambona z początku XVIII wieku, prospekt organowy z początku XVIII wieku, kamienna kropielnica z 1648 roku a także XVIII- wieczne relikwiarze.

ołtarz boczny

Zostaw komentarz

ajax-loader